The Great Northern Brewers Club
Congratulations to the winners and all the entrants in the 2006 Fur Rondy Home Brew Competition.

Category Name
Rank First Name Last Name Other Brewers
Subcategory Name
Notes
Ale Division
American Ale 3 Dena Sessler
American Amber Ale







Belgian and French Ale 1 Chris Anderson
Belgian Pale Ale

3 Steve Schmitt
Witbier







Belgian Strong Ale 1 Chris Anderson
Belgian Drak Strong Ale

2 Chris Anderson
Belgian Golden Strong Ale

3 Jim Hill
Belgian Tripel







English Pale Ale 1 John Trapp
Standard/Ordinary Bitter

2 Chris Anderson
Extra Special/Strong Bitter

3 Steve Jayich
Extra Special/Strong Bitter







German Wheat and Rye Beer 2 Chris Anderson
Dunkelweizen

3 Keith Howard
Weizen/Weissbier







India Pale Ale (IPA) 1 Ted Rosenzweig Mary Rosenzweig English IPA

2 Dena Sessler
American IPA

3 Keith Howard
Imperial IPA







Porter 1 Dena Sessler
Baltic Porter Best of Ales

2 Keith Howard
Brown Porter

3 Jason Ditsworth
Brown Porter







Scottish and Irish Ale 1 Jason Ditsworth
Strong Scotch Ale

2 Keith Howard
Strong Scotch Ale

3 Dave Bieganski
Scottish Heavy 70/

hm Dena Sessler
Irish Red Ale







Sour Ale 1 Chris Anderson
Fruit Lambic







Stout 1 Steve Jayich
Oatmeal Stout







Strong Ale 1 Chris Anderson
English Barleywine







Bock 1 Dena Sessler
Maibock/Helles Bock

2 Keith Howard
Eisbock

3 Jason Ditsworth
Doppelbock
Lager Division
Dark Lager 2 John Trapp
Schwarzbier (Black Beer)







European Amber Lager 2 Dena Sessler
Vienna Lager







Light Lager 1 Chris Anderson
Dortmunder Export Best of Lager







Pilsner 3 Dena Sessler
German Pilsner (Pils)
Mead and Cider Division
Melomel (Fruit Mead) 1 Michael Kiker
Other Fruit Melomel Best of Mead and Cider

2 Chris Anderson
Other Fruit Melomel

3 Breck Tostevin
Other Fruit Melomel







Other Mead 1 Breck Tostevin
Metheglin

2 Michael Kiker
Open Category Mead

3 Don Naff
Metheglin







Specialty Cider and Perry 1 Breck Tostevin
Other Specialty Cider

2 Chris Anderson
Fruit Cider







Standard Cider and Perry 1 Dennis Sessler Dena Sessler English Cider

2 Dennis Sessler Dena Sessler Common Cider

3 Breck Tostevin
Traditional Perry







Traditional Mead 1 Jason Ditsworth
Semi-Sweet Mead

2 Michael Kiker
Sweet Mead

3 John Trapp
Sweet Mead

HM Breck Tostevin
Semi-Sweet Mead
Mixed Style Division
Amber Hybrid Beer 1 Dennis Sessler
California Common Beer

2 Keith Howard
California Common Beer







Light Hybrid Beer 1 John Trapp
Blonde Ale

2 Chris Anderson
Kolsch

3 John Trapp
American Wheat or Rye Beer







Smoke-Flavored and Wood-Aged Beer 1 Chris Anderson
Wood-Aged Beer
2 Keith Howard
Wood-Aged Beer
3 John Trapp
Classic Rauchbier







Specialty Beer 1 Steve Schmitt
Specialty Beer Best of Mixed and Show

2 Steve Jayich
Specialty Beer







Spice/Herb/Vegetable Beer 1 Clancy Derrick
Christmas/Winter Specialty Spiced Beer

2 Keith Howard
Spice, Herb, or Vegetable Beer

3 Steve Jayich
Christmas/Winter Specialty Spiced Beer