The Great Northern Brewers Club
By Steve Schmitt - December 4th , 2006
Congratulations to all the winners!


BOCK
1 Mark Ryan  Maibock/Helles Bock

DARK LAGER
1 Ira Edwards Schwarzbier (Black Beer)  Best of Lagers
2 John Trapp  Schwarzbier (Black Beer)

EUROPEAN AMBER LAGER
2 Breck Tostevin Vienna Lager
3 Mark Ryan  Oktoberfest/Marzen

LIGHT LAGER
1 Mark Ryan  Premium American Lager
2 Steve Jayich  Munich Helles
3 John Trapp  Dortmunder Export

PILSNER
1 Mark Ryan  Bohemian Pilsner
2 Steve Jayich German Pilsner (Pils)

AMBER HYBRID BEER
2 Dennis Sessler  California Common Beer

FRUIT BEER
1 Lisa Urban  Fruit Beer

SPECIALTY BEER
1 Ed Kenna  Specialty Beer  Best of Mixed and Best of Show Beer
2 Dena Sessler Specialty Beer
3 Steve Schmitt Specialty Beer

SPICE/HERB/VEGETABLE BEER
1 Lisa Urban  Spice, Herb, or Vegetable Beer
2 Dan Bosch  Spice, Herb, or Vegetable Beer

AMERICAN ALE
1 Mark Ryan  American Brown Ale
2 Steve Jayich  American Pale Ale
3 Steve Jayich  American Amber Ale

BELGIAN AND FRENCH ALE
1 Mark Ryan  Saison
2 Chris Anderson  Belgian Specialty

BELGIAN STRONG ALE
1 Chris Anderson Belgian Tripel
2 Mark Ryan  Belgian Tripel
3 Jason Dick  Belgian Tripel

ENGLISH BROWN ALE
1 Dena Sessler  Mild
2 Dennis Sessler  Mild
3 Mark Ryan  Mild

ENGLISH PALE ALE
2 Jason Ditsworth  Extra Special/Strong Bitter

GERMAN WHEAT AND RYE 
1 Steve Schmitt  Weizen/Weissbier
2 Steve Schmitt  Weizenbock

INDIA PALE ALE (IPA)
1 Ted & Mary Rosezweig  American IPA
2 Ira Edwards  American IPA
3 Don Lewellyn  American IPA

PORTER
1 Dena Sessler  Baltic Porter
2 Ed Kenna  Brown Porter
3 Ted & Mary Rosezweig  Baltic Porter

SOUR ALE
1 Ira Edwards  Geuze
2 Ira Edwards  Chris Anderson  Straight (Unblended) Lambic
3 Chris Anderson  Fruit Lambic

STOUT
1 Ed Kenna  Foreign Extra Stout  Best of Ales
2 Dena Sessler   Sweet Stout
3 Dan Bosch  American Stout

STRONG ALE
1 Jason Ditsworth  American Barleywine
2 Dena and Dennis Sessler  English Barleywine
3 Breck Tostevin  American Barleywine

MELOMEL (FRUIT MEAD)
1 Jason Ditsworth Other Fruit Melomel
2 John Trapp  Other Fruit Melomel
3 Dena Sessler  Pyment (Grape Melomel)

OTHER MEAD
1 Steve Schmitt  Open Category Mead
2 Dena and Dennis Sessler  Braggot

SPECIALTY CIDER AND PERRY
1 Breck Tostevin  Other Specialty Cider

STANDARD CIDER AND PERRY
1 Dena and Dennis Sessler  English Cider
2 Dena and Dennis Sessler  Common Cider

TRADITIONAL MEAD
1 Tracey Lewellyn  Sweet Mead  Best of Show Mead
2 Breck Tostevin  Sweet Mead
3 John Trapp  Sweet Mead

Back to Competitions
Hops Wreath